14. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

Festiwal Komedy Festiwal filmów Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Muzyki Komedy Festiwal Muzyki Krzysztofa Komedy Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy Festiwal Komedy Festiwal filmów Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Muzyki Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy
Program Bilety Archiwum Foto O nas Partnerzy Dla mediów English info

Archiwum

2022202120192018201720162015201420132010200820072006

7 października 2022, godz. 20.00

Kino Atlantic

Projekcja filmu „Jazz outsider” Janusza Majewskiego z udziałem reżysera oraz legendy polskiego jazzu, Michała Urbaniaka.



film „Jazz outsider” Janusza Majewskiego


„Jazz outsider” Janusza Majewskiego, to muzyczny film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, znakomitym perkusiście jazzowym, który w „złotej epoce” polskiego jazzu na przełomie lat 50 i 60 XX. wieku, był m.in. członkiem słynnych zespołów Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.  Film nawiązuje do dokumentalnych filmów Janusza Majewskiego zrealizowanych w latach 60.: „Opus Jazz” oraz „Jazz in Poland”, dziś bezcennych materiałów archiwalnych prezentujących najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych tamtego okresu. To jeden z najlepszych dokumentów o jazzie ostatnich lat.

Janusz Majewski. Mistrz polskiego kina, wybitny reżyser filmowy, pisarz, scenarzysta, Rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej, twórca takich filmów jak m.in. „ Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię,” Zaklęte rewiry”, „Lekcja martwego języka” ,” Królowa Bona”, „C.K. Dezerterzy”, „Czarny mercedes”. Jest laureatem Srebrnych Lwów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni za film „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, nagrodzony przez Polską Akademię Filmową „Orłem”  - nagrodą za osiągnięcia życia.

Michał Urbaniak. Legenda polskiego jazzu, wielokrotnie nagradzany muzyk, kompozytor i aranżer. Światowe uznanie przyniosła mu płyta „Tutu” nagrana z legendą jazzu Milesem Davisem. Znany jako współtwórca i kreator muzyki Fusion, jest autorem ponad 70 autorskich krążków. Współpracował z gwiazdami światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Miles Davis, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul czy Herbie Hancock. W latach 60. grał w kwintecie Andrzeja Trzaskowskiego, Krzysztofa Komedy oraz w kolejnych formacjach Zbigniewa Namysłowskiego.


8 października 2022, godz. 19.00

Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

Piotr Schmidt Quintet ft. Krzysztof Herdzin & Grzech Piotrowski "Komeda Nieznany 1967"

Piotr Schmidt – trąbka
Krzysztof Herdzin – fortepian
Grzech Piotrowski – saksofony
Michał Barański – kontrabas
Sebastian Kuchczyński – perkusja

Piotr Schmidt Quintet Komeda Nieznany 1967

Moja słodka europejska ojczyzna II. W październiku w 1967 Krzysztof Komeda w Baden-Baden ( Niemczech), stworzył projekt z cyklu jazz i poezja Meine Süsse Europäische Heimat – Moja słodka europejska ojczyzna. Było to, jak się miało okazać, ostatnie europejskie dzieło Komedy – swoiste pożegnanie kompozytora z Europą. Płyta Meine Süsse Europäische Heimat została wydana w czasie, gdy Komeda przebywał już w Hollywood i pracował nad muzyką do filmu Romana Polańskiego Rosemary’s Baby. Wydawało się, że owe nieznane kompozycje bezpowrotnie przepadły. Jednak w Bibliotece Narodowej w Warszawie, odnaleziono prawdziwy skarb – rękopisy 6 kompozycji Komedy z projektu „Moja słodka europejska ojczyzna”, które nie znalazły się na wspominanej winylowej płycie. O projekcie sam Komeda powiedział, że jest to jego najwybitniejsze dzieło. Z kolei Joachim Ernest Berendt o kompozycjach Krzysztofa Komedy napisał: „Jeszcze nigdy nie mieliśmy na płycie z poezją tak pięknych, bogatych i pełnych uczuć melodii”!

Piotr Schmidt. Topowy trębacz jazzowy, producent muzyczny, lider zespołów, wydawca, adiunkt na wydziale Jazzu PWSZ w Nysie oraz wykładowca na wydziale Jazzu AM w Katowicach.  Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych.

Laureat wielu indywidualnych i zespołowych nagród m.in.: Grand Prix: Nagroda indywidualna na “Jazz nad Odrą” 2008, Nagroda indywidualna na “Jazz nad Odrą” 2009, III miejsce, Nagroda dla Najlepszego Solisty Festiwalu na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010. Nagrody zespołowe Piotra Schmidta to m.in.: II miejsce na Hoeilaart Jazz Festival, Belgia 2010, Grand Prix oraz Nagroda Publiczności na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010.

Piotr Schmidt ma na swoim koncie czternaście autorskich płyt. Od 2011 roku regularnie notowany na podium w kategorii Najlepszy Trębacz Roku w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Jego flagowy album „Tribute to Tomasz Stańko” otworzył drogę do „złotej kolekcji” polskiego jazzu i prestiżowych estrad. Współpracuje z największymi nazwiskami polskiego jazzu, a także artystami zagranicznymi.


www.schmidtjazz.com



8 października 2022, godz. 20.20

Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

Daniele di Bonaventura Band'Union for Komeda (ITA)

Daniele di Bonaventura - bandoneon
Marcello Peghin - gitara 10-strunowa
Felice Dela Gaudio - kontrabas
Alfredo Laviano - perkusja

Daniele di Bonaventura Band

Premiera. Po raz pierwszy w Polsce, w wykonaniu  znakomitego włoskiego artysty i jego zespołu, usłyszymy kompozycje K. Komedy w nowych aranżacjach, specjalnie przygotowane na  zamówienie festiwalu.

Daniele Bonaventura. To włoski wirtuoz bandoneonu, pianista, kompozytor i aranżer. Od początku swojej muzycznej kariery zafascynowany muzyczną improwizacją. Studiował muzykę klasyczną od ósmego roku życia, uczył się gry na fortepianie, wiolonczeli, ale również dyrygowania orkiestrą. Twórczość  artysty obejmuje szeroki zakres muzyki od klasycznej, jazz, po world music. Artysta komponuje także muzykę teatralną i filmową.

Występował na ważnych międzynarodowych festiwalach na świecie i w wielu prestiżowych miejscach jak m.in.: Town Hall w Nowym Jorku, Pleyel Hall w Paryżu, Royal Festival Hall w Londynie. Grał, nagrywał i współpracował z wieloma wybitnymi artystami jak: Enrico Rava, Paolo Fresu, Stefano Bollani, Oliver Lake, David Murray, Miroslav Vitouš, Toots Tielemans, Dino Saluzzi, Davie Liebman i wielu innych. Jego muzyka została wykorzystana m.in. w filmie ”Return the meadows" reżysera Złotej Palmy w Cannes Ermanno Olmi.


www.danieledibonaventura.com



29 września - 1 października 2023

Festiwal Komedy Warszawa

Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego


Festiwal Komedy Warszawa

Warszawa, Kino Atlantic


Dofinansowano ze środków

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023


Dofinansowano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego



Partnerzy

Festiwal Komedy - partnerzy
Festiwal Komedy - partnerzy
Festiwal Komedy - partnerzy - Max Film
Festiwal Komedy - partnerzy - Kino Atlantic
Festiwal Komedy - partnerzy
Festiwal Komedy - partnerzy
Festiwal Komedy - partnerzy
Festiwal Komedy - partnerzy


Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy 2023 plakat

© 2014-2024 - Fundacja Jazz Art

Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy